Chlebowo bezglutenowo

Od dłuższego czasu szukałam sposobu na smaczne pieczywo, no a przy tym, żeby było zdrowe. W sytuacjach bez wyjścia - bo piekarnia już zamknięta, nie chciałam kupować chleba w markecie, bo wiadomo co jest w marketowych chlebach, mnóstwo dodatków, cukier, konserwanty, spulchniacze, gluten itd. 

Więc co zrobić, aby uniknąć wszystkich tych składników i zjeść smacznie? Według własnego smaku, według własnego podejścia do odżywiania ? Co zrobić, żeby się nie narobić w kuchni, a uzyskać smak i zdrowie w jednym ? Z pomocą nadchodzi bezglutenowy chleb gryczany ! Gorąco go polecam:)




Może kilka słów o chlebie, który możesz znaleźć na półce sklepowej, albo ten wypiekany na miejscu w markecie wodzący Twój nos, kuszący do zakupu. Z przykrością muszę stwierdzić, że te chleby nie są takie, jak było to jakieś 10 lat temu. Wiele od tego czasu się zmieniło. 

Niestety zmiany te skierowane są w złym kierunku, przede wszystkim chodzi o składniki, które są wykorzystywane do pieczenia chleba. Poniżej zamieściłam kilka wskazówek, a także składników, których powinniśmy się wystrzegać. Zmianie uległy również nazwy chlebów, marketing poszedł o krok dalej i producenci zachęcają nas do zakupu poprzez panującą modę np.: fit (może po tym chlebie w końcu zgubię kilka kilo?), wysokobiałkowy (o to coś dla mnie! dużo trenuję, potrzebuję więcej białka!), wiejski (mniam mniam ! ), firmowy, ze słonecznikiem (o tak! słyszałam, że słonecznik jest zdrowy). 
Producenci dokładnie chcą takich reakcji, w dużej mierze udaje im się osiągnąć cel. W związku z tym, powinniśmy być bardziej uważni, chleb wysokobiałkowy jest zdecydowanie bardziej przetworzony, a chleb ze słonecznikiem przy chorobach autoimmunologicznych będzie powodował nasilenie stanów zapalnych.

Więc co zrobić w gąszczu informacji ? Jak w tym wszystkim się odnaleźć ? Jeśli decydujesz się na zakup chleba, proponuję wybrać ten z piekarni. Jeśli jednak pozostaje jedynie market to skorzystaj z tych wskazówek:

1. Aby dokonać dobrego wyboru przy zakupie chleba poświęć 30 sekund i sprawdź jego skład, im jest mniej składników tym zdecydowanie lepiej.
2. Jeśli chleb jest ciemny (kolor uzyskany jest bez dodatkowych składników) i jest ciężki to z całą pewność możesz go kupić.
3. Prawdziwy chleb żytni, czy też pszenny nie pleśnieje, żytni staje się twardy jak kamień, a z kolei pszenny czerstwieje.
4. Czego unikać w składzie kupionego chleba:
kwas askorbinowy (E300) ( dzięki niemu chleb żytni wyrasta na drożdżach ) Kupując chleb w piekarni warto zapytać: Czy ten chleb żytni był pieczony na drożdżach ? Jeśli tak - zdecydowanie unikaj takiego chleba),
ekstrakt słodowy - to on nadaje zapach i kolor pieczywie, na pierwszy rzut oka można taki chleb pomylić i uznać, że to chleb razowy,
błonnik ziemniaczany lub jabłkowy - powoduje większą objętość pieczywa, pochłania duże ilości wody tak samo jak mąka sojowa,
- dioctan sodu (E262) - konserwuje i wydłuża świeżość pieczywa,
guma guar (E412) - jest stabilizatorem i środkiem zagęszczającym
kwas sorbowy (E200) - środek konserwujący, przedłuża świeżość pieczywa

Gluten, gluten, gluten.... Tak, tak jest to białko (o glutenie jeszcze będę pisać), które naturalnie występuje w niektórych zbożach typu: pszenica, jęczmień, żyto czy owies - ze względu na zanieczyszczenia.  Jednak przy produkcji chlebów bardzo często używa się sztuczny gluten, dzięki któremu chleb lepiej rośnie. 

No więc, dlatego, że coraz więcej produktów pojawiających się na rynku, często jest opisanych jako: może zawierać gluten, albo po prostu gluten jest jednym ze składników, uważam, że warto jest go ograniczyć w swojej diecie, ponieważ jest winowajcą poważnych dolegliwości i chorób:

  •  gluten powoduje nieszczelne jelita, co bezpośrednio związane jest z poważnymi chorobami jelit typu: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub choroba trzewna (inaczej celiakia),
  •  idąc dalej, jeśli mamy nieszczelne jelita to gluten będzie przyczyniał się do prawie wszystkie chorób autoimmunologicznych np. autyzm, stwardnienie rozsiane, Hashimoto, osteoporoza, depresja, choroba dróg żółciowych, łuszczyca, astma, 
  • powoduje przedwczesną demencję starczą, która może objawić się po 50-ce, 
  • przyczynia się do Alzheimera.


Lista jest dość długa....


Moim sposobem na poradzenie sobie ze zdrowym chlebem i unikaniem tych napełnionych po same brzegi substancjami obciążającymi nasze organizmy jest wcześniej wspomniany chleb gryczany.
Jestem przekonana, że jak raz spróbujesz już więcej nie kupisz chleba w markecie po pierwsze smak, po drugie to, że gryczany jest po prostu zdrowy.
Wiem, że dość dziwnie brzmi, żeby jeść np. na drugie śniadanie lub kolację kaszę gryczaną z szynką i pomidorem, ale uwierz mi, niebo w gębie :)
(Mój wyszedł niski, miałam zbyt długą foremkę, polecam te krótkie keksówki)

Przepis jest najprostszy z najprostszych:
potrzebujesz:

⤑ 500 g kaszy gryczanej białej (niepalonej)
⤑ 3 łyżeczki soli himalajskiej
⤑ 750 ml wody
⤑ blender
 miska
⤑ keksówka

Najpierw przepłucz mąkę, następnie wsyp ją do miski, solisz i zalewasz wodą. Zostawiasz tak na 8h, przez ten czas odbędzie się naturalny proces fermentacji. Po 8h odcedzasz kaszę, przekładasz z powrotem do miski i miksujemy blenderem do uzyskania gładkiej konsystencji (gdyby pojawiły się problemy z blendowaniem dodaj trochę wody, aby rozrzedzić masę). Przekładasz masę do foremki i zostawiasz w piekarniku na kolejne 8h, w tym czasie ciasto urośnie. Piecz około 50-55 min w 200⁰ C.

(Gdyby smak był dla Ciebie intensywny, możesz dodać kaszę jaglaną w proporcji pół na pół z gryczaną.)
Gdy chleb ostygnie możesz cieszyć się smakiem i zdrowiem :)


Zachęcam Cię do obejrzenia filmiku z serii Wiem co jem i wiem co kupuję autorstwa Katarzyny Bosackiej, w którym mowa jest o ulepszaczach i składnikach chleba typu gips czy kreda. Brzmi ciekawie, prawda ?  
https://www.youtube.com/watch?v=AYYaAQkpR0s&feature=share&app=desktop


Komentarze

Popularne posty