Chlebowo bezglutenowo w wersji AIP

Coraz częściej mówi się o chorobach autoimmunologicznych. Ale co to tak na prawdę oznacza? Jakie to  są choroby ? Jak groźne dla nas są ? Co warto wykluczyć z obecnego jadłospisu ? Jak sobie poradzić z wykluczeniem pieczywa zbożowego ? Z pomocą nadchodzi chleb dyniowy :)

Otóż choroba autoimmunologiczna jest to choroba z autoagresji, mówiąc przyziemnym językiem -  nasze ciało atakuje swoje tkanki, zamiast bakterii, patogenów i wirusów. Dzieje się tak dlatego, że kondycja naszych jelit niestety jest w kiepskim stanie. Poprzez niewłaściwą dietę dochodzi do rozszczelnienia jelit -  mówiąc profesjonalnie mamy zespół nieszczelnego jelita. W takiej sytuacji do krwi dostają się białka, które nie powinny się tam znajdować. W ten sposób zostaje upośledzony nasz układ odpornościowy i są atakowane tkanki naszego organizmu.

Niestety nieleczona choroba autoimmunologiczna będzie doprowadzała do pojawienia się następnej. Możliwe, że Hashimoto pojawiła się w następstwie innej choroby, a często bywa i tak, że Hashimoto idzie w parze z toczeniem rumieniowatym.
Może na pierwszy rzut oka objawy nie będą wskazywać na tego typu chorobę, bo akurat kiepski tydzień w pracy, bo pogoda nie taka - dla zmęczenia znajdzie się wiele usprawiedliwień, ale czy słusznie szukamy przyczyny ? Dlatego ważne jest przeprowadzanie badań, które pokażą co tak na prawdę dzieje się w środku i jakie działania należy podjąć.

Choroby autoimmunologiczne = chorobom cywilizacyjnym, wyróżnia się między innimi:
⤑ cukrzyca typu,
⤑ nabyte bielactwo,
⤑ hashimoto,
⤑ Graves-Basedow,
⤑ łuszczyca,
⤑ sarkoidoza,
⤑ niepłodność,
⤑ łysienie plackowate,
⤑ AZS,
⤑ miastenia,
⤑ SM,
⤑ grasiczak,
⤑ ziarnica złośliwa,
⤑ białaczka limfatyczna,
⤑ RZS,
⤑ astma,
⤑ alergie,
⤑ egzema,
⤑ celiakia.

Ale co tak naprawdę oznacza walka z chorobą autoimmunologiczną ? Aby podjąć się leczenia, a bardziej zaleczenia (ucieszenia) choroby, należy być zdecydowanym, ponieważ najmniejsze odstępstwo może spowodować niepowodzenie. W tym wypadku warto skorzystać z protokołu autoimmunologicznego, który jest bardziej restrykcyjną formą żywienia od paleo. Pomimo, że protokół wyklucza większą cześć obecnie królujących produktów, to dostarcza wszystkie składniki odżywcze i nie jesteśmy narażeni na niedobory.


Wykluczenia dotyczą:
⤑ zbóż,
⤑ pseudo zbóż,
⤑ nasiona (kawa, kakao - czekolada)
⤑ jaj,
⤑ orzechów,
⤑ roślin psiankowatych (bataty mogą zostać w diecie).

Jest kilka opinii na temat czasu trwania protokołu immunologicznego, pierwsza mówi o okresie 30 dni, następna 60 dni, ostatnia 90 dni. Uważam, że sprawa mimo wszystko jest mocno indywidualna, pamiętaj, żeby wsłuchiwać się w swój organizm i obserwować co się dzieje, jak się czujesz po danych produktach.

W takim razie co można jeść ?
⤑ ryby i owoce morza,
⤑ mięso - wieprzowina, drób (najlepiej unikaj tych z przemysłowych hodowli),
⤑ tłuszcze - olej koksowy, oliwa z oliwek, awokado, jeśli zwierzęce to tylko organiczne, pochodzące od zwierząt karmionych wyłącznie trawą lub wypasanych na pastwiskach,
⤑ owoce - unikaj tych, które mają dużo fruktozy , zalecane są borówki amerykańskie, grejpfrut, jeżyny, kiwi, maliny, melon, morele, śliwki, wiśnie, truskawki,
⤑ warzywa - dużo tych zielonych, burak, marchew, rzeżucha, dynia piżmowa, zielona, zwyczajna i delicata, kalafior,
Warto też jest dołączyć suplementację w postaci omega 3, magnez, witaminy: A, D, E i K2, a także na odbudowę flory bakteryjnej jelit - naturalne probiotyki w postaci kiszonek czy kefiru.


Dla smakoszy (takich jak ja), którzy nie wyobrażają sobie śniadania czy kolacji bez kanapki jest rozwiązanie, które zawiera w sobie produkty uwzględnione w protokole immunologicznym ! :)
Na talerzu zagości chleb z dyni :)

Co potrzebujesz do tego chleba ?
⤑ mąka kokosowa,
⤑ olej kokosowy,
⤑ puree z dyni,
⤑ skrobia ziemniaczana,
⤑ miód,
⤑ imbir,
⤑ sól,
⤑ soda oczyszczona,
⤑ ocet jabłkowy

Zblenduj dynię. Olej kokosowy musi mieć płynną konsystencję, dodaj go do reszty składników pomijając sodę i ocet. Wszystko dokładnie wymieszaj i dodaj sodę, jeszcze raz dokładnie wymieszaj i dodaj ocet. Wymieszaj. Przełóż do foremki i piecz przez 45-50 minut w 180ºC.
Tak niewiele czasu, bo około 15 minut, potrzebujesz na przygotowanie smacznego chleba, który świetnie pasuje, gdy jesteś na protokole immunologicznym. Oczywiście innym też gorąco polecam :)

Komentarze

  1. Mozna prosić bardziej szczegółowy opis przepisu na chleb z dyni ?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty